levent-ozbilgin

Levent Özbilgin

Microsoft Türkiye Genel Müdürü

Levent joined Microsoft in October 2020 from Ericsson, where he served as Global Vice President of Sales & Digital Services for Vodafone, based out of London. With extensive experience across markets such as Western Europe, United Kingdom, United States, Middle East, Southeast Asia, and Turkey, Levent brings a wealth of knowledge accumulated through leading diverse teams of sales, marketing, operations, and technical professionals. A key highlight from his journey has been the orchestration of Vodafone’s digital transformation strategy, that he led at Ericsson. 

With over two decades of experience in the ICT industry including key positions held at HP and Alcatel-Lucent, Levent has led strategic engagements and initiatives that led to customer success and sustainable growth. Levent completed his B.SC in Engineering Management from the Istanbul Technical university in 1996, followed by a master’s in management information systems, from George Washington University School of Business in 1998.

Microsoft Türkiye’ye Genel Müdür olarak Ekim 2020 tarihinde katılan Levent Özbilgin, Microsoft’tan önce, Ericsson İngiltere’de Vodafone Satış ve Dijital Hizmetlerden Sorumlu Global Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktaydı. Batı Avrupa, İngiltere, ABD, Orta Doğu, Güneydoğu Asya ve Türkiye gibi farklı ülke ve bölgelerdeki derin tecrübesi boyunca satış, pazarlama, operasyon ve teknik profesyonellerden oluşan çok farklı ekipleri yönetmiştir. Bu engin deneyiminin en çarpıcı noktalarından biri Ericsson’daki görevi kapsamında liderlik ettiği Vodafone’nun dijital dönüşüm stratejisinin yönetilmesi olmuştur.

HP ve Alcatel-Lucant gibi küresel bilişim şirketlerinde ülke yönetimi ve satış üst yönetimi gibi kilit pozisyonlarda bulunan Özbilgin, 1996’da İTÜ Mühendislik Yönetimi Bölümü’nden lisans derecesini, 1998’de ise George Washington Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden yönetim bilişim sistemleri alanında yüksek lisans derecesini almıştır.